15.04.2019
Поділитися: 1
  • Facebook
13830

Окультурюємо дитину

Культурний розвиток дітей дуже важливий для кожного з батьків.  Адже без почуття прекрасного і правил етикету дитині буде складно соціалізуватися в суспільстві.  Цікаво те, що тільки від мами і тата залежить, наскільки вихованим і цікавим виросте їхній малюк.  Тому за культурний розвиток дитини в сім'ї відповідає старше покоління.

Дорослі, які задоволені своєю роботою, дозвіллям і взагалі своїм життям, зазвичай виховують щасливих дітей.  Якщо батьки живуть активно і діяльно, якщо вони постійно читають, дивляться гарні художні та документальні фільми, ходять на виставки, в музеї і театри, займаються громадською діяльністю, то у них не виникнуть проблеми культурного розвитку дитини.  Однак і в цьому випадку прищеплювати культурні звички слід організовано, планомірно і використовуючи різні методичні посібники.

Окультурюємо дитину

З ранніх років батьки повинні займатися культурним розвитком дітей дошкільного віку.  Мамам і татам слід прищеплювати дітям такі хороші якості як милосердя, повага до оточення, доброта, тактовність.  Однією з умов культурного розвитку дитини є прищеплення навичок правильної поведінки на вулиці, в громадському транспорті, гостях, школі, на природі.  Діти повинні зрозуміти, що культурні люди повинні ввічливо і чемно поводитися не тільки при чужих людях, але і вдома з родичами.  Батьки повинні пояснити, що культура повинна бути в душі, її потрібно, як паросток, посадити, щоб вона зросла.  Дитина з дитинства повинна розрізняти, що таке добре, а що таке погано, що можна робити, а чого ні.

Навчання культурі має проходити з ранніх років, ще до того, як навчити малюка читати і писати.  Як тільки вона почала говорити, вже тоді можна навчати його «чарівним» словами: дякую, будь ласка, вітаю, до побачення.  Дитина буквально з молоком матері має увібрати ази ввічливості.  Щоб малюку було цікавіше вивчати і розуміти правила культури, можна навчати його в ігровій формі.  Тоді він швидше буде сприймати нову інформацію і легше навчиться.

Окультурюємо дитину

Декілька порад, як навчити правилам культури поведінки дитину

  • Коли дитина в дошкільному віці, читайте їй казки, в яких простежуються стосунки добра і зла, в яких головні герої спілкуються з однолітками, дорослими, тваринами.
  • Чим старшою стає дитина, тим складніші твори потрібно вибирати. Читайте книги про боротьбу і людські стосунки.
  • Після кожного читання обговорюйте з дитиною прочитане. Запитайте її, що хорошого зробили герої, що поганого.  Хто з них позитивний персонаж, а хто негативний.  Попросіть сина або доньку аргументувати свою думку.
  • Вибираючи казку на ніч, зверніть увагу на її склад і мову. Адже чим цікавіше розповідь, тим багатшим буде словниковий запас вашої дитини.  У нього збільшиться лексикон і розвинеться образне мислення.
  • Маленькі діти завжди є «чомучками». Батьки повинні бути готові до того, що їхній син або донька буде постійно запитувати у них про навколишній світ: Чому небо блакитне?  Як літак літає і не падає?  Навіщо квіти розпускаються?  У мами і тата повинні бути готові відповіді на всі питання.  Якщо ж ви самі чогось не знаєте, не бійтеся зізнатися в цьому вашій дитині.  Запропонуйте йому дізнатися щось разом.  А після цього почитайте енциклопедію або подивіться пізнавальний відеоролик.

Окультурюємо дитину

  • Відвідуйте культурні місця: театр, музей, виставки, галерею, цирк, зоопарк, океанаріум, кінотеатр. Коли дитина ще маленька, її слід водити в ті місця і на ті вистави, які відповідають її віку, щоб вона зрозуміла, що до чого.  Чим старше стає син або донька, тим на більш складні вистави і фільми дитини можна покликати.  Також враховуйте той факт, що перегляд драматургічної п'єси в театрі дасться синові або доньці складніше, ніж перегляд мультфільму в кіно.  Але все одно, після будь-якого перегляду, обговорюйте з дитиною побачене. Адже культура - це не тільки перегляд цікавих і пізнавальних речей, це ще й уміння обговорити побачене, розповісти свою точку зору, аргументувати свою думку.  Уже в початкових класах можна вирушати з першокласником в музеї і галереї, тим паче інтерактивні.  Придумайте ігри, які допоможуть захопити дитину в місці образотворчих і скульптурних шедеврів.  Батьки повинні постаратися, щоб їх діти витягли з цих відвідин максимум користі.
  • Більше гуляйте за містом, в місті, парках, лісі. Адже навіть просто проходячи вулицями, можна відзначити культурну і некультурну поведінку громадян.  Звертайте увагу малюка на дії перехожих і обговорюйте з ним, хто що робить правильно і неправильно.  Головне - не влаштовувати нудні лекції.  Спілкування з дитиною має проходити легко і продуктивно.
  • Займайтеся спортом. Фізична культура теж відіграє велику роль у розвитку дітей.  Адже заняття спортом привчають до дисципліни, відповідальності, формують характер, зміцнюють силу духу.  Що вже говорити про колосальну користь для здоров'я.
  • Займайтеся благодійністю. Необов'язково самим віддавати купу грошей і показувати це дитині.  Можна просто пояснити йому, що є будинки, де діти живуть без батьків, їм не так пощастило.  Якщо ви все зрозуміло розповісте, то малюк сам захоче віддати пару іграшок і кофтинок в дитячий будинок.  Розкажіть дитині, як це чудово - допомагати людям.  Як прекрасно бути людиною, яка завжди готова прийти на допомогу ближньому.

Окультурюємо дитину